Dobry jakościowo T-shirt to cichy bohater niemal każdej szafy. Występując solo nie robi wielkiego wrażenia, ale okazuje się, że tylko w nim czujesz się naprawdę dobrze ubrany. Nosisz i pierzesz bez litości – a jednak ulubiona koszulka znosi wszystko cierpliwie, zachowując niemal idealny kształt i kolor. Właściwie chciałbyś ją sklonować, a wszystkie powyciągane T-shirty w duchu ekologii przerobić na ściereczki do kurzu. Jednak to tak nie działa.
Musisz znaleźć godnego następcę, który ocali Twój ulubiony T-shirt przed codziennym katowaniem. Pora na zakupy. Sprawdź, w jaki sposób znaleźć dobrej jakości koszulkę, której nie będziesz chciał zdejmować!
Jakościowy T-shirt – czyli jaki?
Teoretycznie przepis na idealny T-shirt jest prosty: wysokiej jakości materiał + staranny wykrój + porządne odszycie. Koszulka, po którą sięgasz najchętniej, ma te zalety i dlatego jest numerem jeden w Twojej szafie. Warto iść tym tropem i szukać w ubraniach wyznaczników dobrej jakości:
- mięsistej, miłej w dotyku tkaniny, która nie prześwituje,
- starannego wykończenia brzegów bez strzępiących się nitek,
- równych szwów, które nie przekręcą się z czasem.
Tylko niektóre z tych zalet można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Podstawa to oczywiście sprawdzenie metki ze składem, ale o tym za chwilę.
Natomiast na etapie pierwszego mierzenia koniecznie zwróć uwagę na to, jak koszulka zachowuje się kontakcie z ciałem. Najlepsze T-shirty to takie, które działają na korzyść sylwetki: lekko ją opływają, a jednocześnie utrzymują zwartą formę. Mierzysz – i już wiesz, że to strzał w dziesiątkę.
Jej wysokość bawełna
Twoja ulubiona koszulka prawdopodobnie uszyta jest z bawełny. Ta tkanina króluje wśród basicowych elementów garderoby i trudno byłoby wytrącić jej berło. Naturalna, oddychająca i przyjemna dla skóry dzianina jest również łatwa w praniu i całkiem wytrzymała. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje ogromny rozstrzał w jakości tkanin bawełnianych, z których firmy odzieżowe szyją nasze T-shirty.
Jakiej bawełny szukać?
Włókna pełne jakości
O wysokiej jakości bawełny decyduje długość jej włókien oraz wysoki stopień ich skręcenia. Ale czy przekonasz się o tym, oglądając koszulkę w sklepie odzieżowym? Niekoniecznie. O wysokiej klasie swoich ubrań może, choć nie musi, poinformować Cię producent, stosując odpowiednie oznaczenia na metkach lub w opisach produktów. Warto szukać T-shirtów uszytych z bawełny egipskiej, Pima, Supima lub Sea Island. Ceny klasycznych koszulek z tych dzianin zaczynają się od 150 zł.
“Na oko” da się natomiast ocenić jakość splotu: wysokiej jakości tkaniny cechują się regularnym i równomiernym rozmieszczeniem splotów poziomych i pionowych. Wszystkie zauważalne prześwity i skazy, a także prujące się nitki świadczą o tym, że takiej koszulki nie ponosisz zbyt długo.
Wyczesany chwyt
Kupując ubrania warto ich dotykać, lekko rozciągać i zgniatać, a pierwsze wrażenie pod palcami jest najczęściej dobrym doradcą. Wysokiej jakości bawełna będzie gładka i przyjemna w dotyku, da się na niej również zauważyć lekko satynowy połysk. To znak, że T-shirt jest prawdopodobnie uszyty z bawełny czesanej, nazywanej również Ringspun.
Jej satynowy chwyt jest efektem procesu czesania włókien, który nadaje im długość i uporządkowaną strukturę.
Niewiele sieciowych marek oznacza rodzaj bawełny, z których szyte są koszulki. Ale już firmy sprzedające odzież reklamową i pod nadruki, a także niewielkie marki stawiające na wysoką jakość często informują o tym w opisach produktów.
Jaką gramaturę powinien mieć Twój T–shirt?
Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości ubrań, strzeż się produktów wykonanych z “cienkiej bawełny”. Taki opis ma podkreślać przewiewność i lekkość ubrania, ale w praktyce oznacza po prostu materiał o niskiej gramaturze.
W sklepach znajdziesz koszulki bawełniane, uszyte z dzianin o gramaturze 140-220g/m2. Te najwyższe wartości oznaczają materiał zbliżony grubością do lekkiej bluzy dresowej. Natomiast najcieńsza bawełna przeznaczona jest na typowo letnie ubrania – jednak w praktyce niezwykle trudno jest kupić porządną i wytrzymałą koszulkę o gramaturze 140g/m2. Cienkie T-shirty znacznie gorzej leżą na sylwetce, przyklejają się do ciała, szybciej tracą swój fason i błyskawicznie niszczą się w praniu.
Jakościowego T-shirtu na lata należy szukać w przedziale 180-190g/m2. Będzie to mięsista koszulka o zwartej strukturze, która wciąż bardzo dobrze przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć. I ponownie, tam gdzie producent milczy o gramaturze bawełny, warto podotykać i zaufać zmysłom.

Co, jeśli nie 100% bawełna?
Czy należy interesować się koszulkami, które mają w składzie coś innego niż 100% bawełny? Jak najbardziej. Dodatek włókien syntetycznych niekoniecznie oznacza gorszą jakość. Trzeba jednak mieć świadomość w jakim celu decydujemy się na mieszankę tkanin. Na metkach bawełnianych T-shirtów można spodziewać się domieszek:
- Włókien elastycznych typu elastan, lycra, spandex. Kilka procent elastanu w składzie sprawia, że koszulka lekko się rozciąga. To korzystna domieszka, jeśli szukasz dopasowanego T-shirtu, który ma leżeć blisko ciała.
- Włókien syntetycznych typu poliester, nylon, poliamid, poliuretan. Wszystkie sztuczne dodatki sprawiają, że bawełniany T-shirt traci naturalną przewiewność i słabiej odprowadza wilgoć. Plusem tego typu mieszanek może być większa wytrzymałość koszulki – jednak zależy to od jakości i procentu sztucznego dodatku.
Godna uwagi alternatywa dla bawełnianej koszulki to modal (a także lyocell lub tencell). Jest to sztuczne włókno, pozyskiwane jednak z celulozy – naturalnego surowca z pulpy drzewnej. Wysokiej jakości modal jest sprężysty i wytrzymały, a przy tym miękki i bardziej chłonny niż bawełna. Modal sprawdzi się najlepiej w gładkich, basicowych koszulkach i longsleevach, które zakładasz pod marynarkę.
Jakość tkwi w szczegółach
Większość koszulek tak szybko rzucasz w kąt, ponieważ wyciągają się w praniu i strzępią na brzegach. Porządny T-shirt Ci tego nie zrobi. Weź pod lupę kilka detali, a zwiększysz swoje szanse na udany zakup:
- Szukaj taśmy wzmacniającej wszytej w okolicach karku i linii ramion – to grubsza tasiemka lub pasek silikonu, który trzyma fason podkoszulka w tym obszarze.
- Zwróć uwagę na obecność starannych, podwójnych szwów w obrębie dekoltu, rękawków i na brzegu podkoszulka.
- Złóż T-shirt na pół wzdłuż pionowej linii i sprawdź czy jest idealnie symetryczny – to prosty sposób na wykrycie przekrzywionych szwów.
Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Dlatego od razu warto celować w sklepy, w których prawdopodobieństwo kupienia porządnej koszulki jest większe niż gdzie indziej.

Jak kupić dobrej jakości T-shirt przez internet?
Robiąc zakupy odzieżowe przez internet, pozbawiasz się możliwości namacalnego sprawdzenia jakości materiału, detali wyznaczających jakość oraz oczywiście przymiarki. A mimo to warto! Twoje szanse na zakup porządnej koszulki online są i tak większe niż podczas wizyty w galerii handlowej. To dlatego, że internet daje możliwości skorzystania z oferty dużo szerszej, niż sklepy stacjonarne.
Wybierając się na poszukiwania, wypróbuj poniższe patenty:
- Zaglądaj do działów “premium” popularnych sieciówek. Ich oferta w sieci jest zwykle bardziej rozbudowana i lepiej oznaczona.
- Przyjrzyj się produktom niewielkich marek, szyjących ubrania basicowe wysokiej jakości. Ansin, Tyszert, Marsala, czy Zack Roman – to tylko niektóre przykłady. Z roku na rok jest ich coraz więcej i robią naprawdę dobrą robotę!
- Znajdź sklepy specjalizujące się w sprzedaży T-shirtów z nadrukami na zamówienie. Takie firmy walczą o klientów również wysoką jakością koszulek.
- Czytaj dokładnie opisy produktów i staraj się wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji: skład, gramatura, pochodzenie bawełny, fason koszulki (slim, regular, oversize), wymiary, instrukcję prania, a także – czy produkt powstał w sposób przyjazny dla środowiska.
- Czytaj opinie! Niektórzy sprzedawcy udostępniają możliwość zamieszczenia komentarza o produkcie i to jest prawdziwa kopalnia informacji.
Dostawy i zwroty zakupów internetowych są coraz bardziej przyjazne kupującym, często darmowe, proste i bezproblemowe. Korzystaj z tych możliwości – ale rozsądnie. Dużo bardziej eko jest zamówienie pięciu koszulek do przymiarki w jednej paczce, niż kupowanie i zwracanie ich pojedynczo. Jeśli podobają Ci się produkty różnych marek, rób zakupy na portalach internetowych, oferujących wspólną wysyłkę. Kurierzy i planeta Ziemia będą Ci wdzięczni.
To tylko T-shirt! Czy jest się o co bić?
Poszukiwanie dobrej jakości podkoszulka można umotywować mniej lub bardziej szlachetnymi powodami. Robisz to, aby wydać mądrze pieniądze, wspierać ekologiczne biznesy, produkujące jakościowe produkty, ograniczyć ilość jednorazowych ubrań wyrzucanych na śmieci i mieć swoją cegiełkę w budowaniu rynku odzieży opartego na etyce i ekologii – spoko, to bardzo dobre pobudki. Ale możesz szukać dobrej jakości koszulki tylko po to, aby mieć w szafie świetny ciuch na każdą okazję. Pewniak, którego nawet nie trzeba prasować. I to też jest w porządku.

Małgorzata Urbańska – copywriterka, która doskonale odnajduje się w porządkowaniu specjalistycznej wiedzy oraz przekazywaniu jej w przystępny sposób. Jej pasją jest zrównoważona moda, zdrowy styl życia oraz ekologia. Swobodnie porusza się w tych tematach, tworząc teksty przyjemne i ciekawe dla odbiorcy. Marzy o tym, by pomagać markom w budowaniu wizerunku firm świadomych ekologicznie.
Zamów teksty! A pomożesz jej rozwinąć skrzydła: mal_urb@wp.pl