Czy wybrałeś już swój zawód przyszłości?
Space cowboy? Rewilder? Nostalgista?*
W Internecie znajdziesz pomysły na wiele potencjalnych zawodów przyszłości. Nic dziwnego. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że odliczanie się rozpoczęło. Za kilkanaście lat Twoje i moje obowiązki zawodowe zostaną zautomatyzowane, a my staniemy się nieprzydatni (zawodowo oczywiście 😉).
Według raportu przygotowanego przez PwC aż 73% badanych patrzy optymistycznie na rynek pracy przyszłości. Zbliżony procent badanych jest świadomy konieczności nieustannego zdobywania nowych kompetencji.
Co oznacza VUCA w biznesie?
Amerykańscy nauk… khm, wojskowi stworzyli akronim VUCA, by opisać rzeczywistość podczas wojny, której cechy to:
- Volatility (zmienność)
- Uncertainty (niepewność)
- Complexity (złożoność)
- Ambiguity (niejednoznaczność)
Zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność.
Dokładnie tak możemy scharakteryzować czasy, w których żyjemy.
Wyróżnia się 5 głównych megatrendów wpływających na zjawisko VUCA w biznesie:
- szybki postęp technologii
- gwałtowna urbanizacja
- zmiany demograficzne
- niedobory surowców i zmiany klimatyczne
- zmiany rozkładu sił między państwami rozwijającymi się i rozwiniętymi
Jak przygotować się na niepewne czasy?
A) Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady.
B) Weź urlop i odpocznij w Bieszczadach. Wróć i zacznij działać.
Co ciekawe oba działania są w myśl koncepcji lifelong learning.
Czym jest lifelong learning (LLL)?
Lifelong learning cieszy się niesłabnącą popularnością. Koncepcja ta opiera się na nieustannym uczeniu się i umiejętności przystosowywania się do szybkich zmian. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na finansowanie pracownikom kursów językowych lub kursów na platformach szkoleniowych.
Co ciekawe, nie jest to wcale nowoczesna idea. Za jej prekursorów uznaje się starożytnych filozofów m.in. Sokratesa, Senekę czy Konfucjusza. W starożytności już wiedziano, że dobrze jest się orientować we wszystkim.
Wielu z nas żyje wg idei lifelong learningu, nawet o tym nie wiedząc. Na przykład fotograf-freelancer jest również księgowym, kadrowym, ekspertem ds. BHP, kierowcą, asystentką, social media managerem itd. Krótko mówiąc tzw. ogarniaczem wszechświata.
Dlaczego przykład z wyjazdem w Bieszczady wpisuje się w tę koncepcję? W obu przypadkach jesteś zmuszony działać pod wpływem zmiany. Zostając w Bieszczadach, musisz nauczyć się żyć, mieszkać, pracować w innym środowisku. Wracając po urlopie, zaczynasz działać i zdobywać nowe umiejętności.
Lifelong learning w praktyce
Idea lifelong learningu to poszukiwanie nowych możliwości rozwoju. W jaki sposób? Każda czynność wychodząca poza ramy tych codziennych jest cegiełką do progresu.
Co możesz zrobić w ramach lifelong learningu:
- czytaj książki
- dołącz do dyskusji grupowych (np. koła zainteresowań)
- pracuj zespołowo
- ukończ studia magisterskie, podyplomowe
- przerabiaj kursy lub szkolenia (stacjonarne)
- weź udział w warsztatach
- wypróbuj platformy kursowe online (Coursera, edX, Udacity, Udemy, Future Learn, Navoica)
- udzielaj się w grupach i dyskusjach na serwisach społecznościowych (LinkedIn, Facebook czy Twitter)
- śledź kanały specjalistyczne na Youtube
- oglądaj wystąpienia naukowców w ramach konferencji TED
- obserwuj eksperckie blogi
- słuchaj podcastów
Jakie korzyści daje lifelong learning?
Przede wszystkim to karta przetargowa na współczesnym rynku pracy. Pracownik o wielu różnych kompetencjach świetnie sprawdzi się zarówno w korporacjach, jak i w małych biznesach.
Taką postawą pokazujesz, że potrafisz wziąć sprawy we własne ręce. Rozwijając siebie, będziesz rozwijał firmę, w której pracujesz. Zadowolenie zawodowe, możliwość szybszego awansu, podwyżki i premie itd.
Kto wie, może w trakcie poszerzania wiedzy wpadniesz na pomysł własnego biznesu. A jeśli już go prowadzisz, pomyśl jakie możliwości niesie otwarty umysł.
W jaki kurs warto zainwestować?
Rozważ obie ścieżki rozwoju:
- rozwój zawodowy
- rozwój osobisty
Ciężko jednoznacznie wskazać opłacalne kursy i szkolenia zawodowe. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się kursy programowania lub zdobywanie certyfikatów (np. Project Manager, Scrum Master itp.).
Rozwój osobisty to wypadkowa tego, co chcesz dla siebie zrobić. Kurs barmański, tańca brzucha czy jogi. Coś dla ciała albo dla duszy. Nigdy nie wiesz, co się przyda, ale na pewno wzbogaci to Twój bagaż doświadczeń. I dodatkowo poprawi humor.
Udanego pobytu w Bieszczadach!
*Jako Space Cowboy zajmiesz się uprawą roli… na Marsie. Pracując jako Rewilder, zastąpisz roślinnością wszechogarniającą nas betonozę. W roli Nostalgisty urządzisz moje mieszkanie wg wybranej dekady (może nawet obecnej). Jako manager śmierci cyfrowej (Death Digital Manager) usuniesz wszystkie moje (te żenujące też) wpisy z mediów społecznościowych i każdą moja aktywność w sieci.
Autorka
Cieszę się, że mój artykuł zwrócił Twoja uwagę.
Szukasz podobnych treści?
Napisz do mnie: zlec_text_karwoj[at]interia.pl