Masz 25 lat i zamiast cieszyć się życiem, nie masz ochoty na nic?

Być może podobnie jak inni dwudziestoparolatkowie, nieustannie zadajesz sobie pytania, na które nie możesz znaleźć dobrej odpowiedzi:

  • ,,Kim właściwie jestem?”
  • ,,Co ja robię z życiem, czy to w ogóle ma sens?”
  • ,,W jakim kierunku powinienem podążać?”
  • ,,Czy ja w ogóle lubię swoje życie?”

Poczucie stagnacji, utknięcia w martwym punkcie i kwestionowanie sensu tego, co robimy, jak żyjemy, ma swoją nazwę – kryzys ćwierćwiecza (ang. Quarterlife crisis).

Dowiedz się, jak rozpoznać kryzys i sobie z nim poradzić.

Kryzys nie tylko dla 40 latków

image -

,,Rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady” – nie ma co ukrywać, każdy z nas miewa takie myśli, szczególnie w okresie natężonej pracy i obowiązków, piętrzących się problemów czy wypalenia i znudzenia. Nie jest to jednak jednoznaczny powód do stwierdzenia kryzysu. 

Wobec tego, kiedy możemy mówić o „Quarterlife crisis”? 

Dotyczy on osób znajdujących się w ćwierćwieczu. Jest to termin dużo mniej znany i omawiany, niż słynny kryzys wieku średniego. Okazuje się, że młodzi ludzie również mają prawo do przeżywania wielu egzystencjalnych trudności, co, po dłuższym zastanowieniu, nie powinno dziwić – młodzi dorośli muszą mierzyć się z rosnącymi oczekiwaniami, szybkim tempem życia, nowymi, nieskończonymi możliwościami i obrazem innych  spełnionych, młodych ludzi, odnoszących nieprawdopodobne sukcesy przedstawiane w wykreowanym świecie social mediów. Ponieważ nie posiadamy pełnego wglądu w historię życia tych osób, nie jesteśmy w stanie poznać ich zasobów i wsparcia, jakie otrzymali – na przykład od rodziców. Doświadczenia każdej jednostki mogą różnić się w znacznym stopniu, co wpływa również na inny sposób myślenia, postrzegania oraz działania. 

Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do wystąpienia kryzysu ćwierćwiecza, takich jak: brak wsparcia społecznego (Hasyim FF, Setyowibowo H, Purba FD, 2023), niska samoocena (Stapleton, 2012), negatywny stosunek do przyszłości, lęk związany z jej niepewnością i brak poczucia odnalezienia się w rzeczywistości (Dacka, Mazur, Kulik, 2023).

Osoba wchodząca w dorosłe życie, czuje, że nie ma czasu i przestrzeni na odkrywanie siebie i swojej własnej drogi, a już na pewno nie ma miejsca na popełnianie błędów – przecież musi wiedzieć tu i teraz, tak jak inni, których życie wydaje się pełne i ułożone.

Kiedy kończymy ćwierćwiecze i zbliżamy się do 30, nagle ogarnia nas panika, a w głowie pojawiają się miliony pytań i wątpliwości, które coraz trudniej zagłuszyć. To może być znak, że właśnie dopadł nas kryzys wieku młodego. 

Przyjrzyjmy się temu bliżej, jakie objawy można zaobserwować? 

  • poczucie stagnacji
  • kwestionowanie tego, kim jestem, co robię
  • odczuwanie niezgodności między tym, jak wygląda życie, a jak wydaje mi się, że powinno
  • brak satysfakcji z życia zawodowego, prywatnego
  • ciągłe porównywanie się z innymi
  • brak poczucia bezpieczeństwa
  • lęk przed przyszłością
  • osamotnienie
  • rozdrażnienie, smutek
  • problemy z ustaleniem celów

Sposoby przezwyciężenia kryzysu ćwierćwiecza

image -

Poznajesz siebie samego, wartości, zainteresowania i kierunek, w którym chciałbyś podążać, a następnie rozpoczynasz swoje dorosłe decyzje i życie, według własnych zasad i upodobań – brzmi jak plan idealny, ale, jak już ustaliliśmy, decyzja o tym kim jestem i kim chce być, zapada zanim zdążymy się zastanowić. Dzisiejszy pęd życia i oczekiwania społeczeństwa (a być może nas samych, potęgowane porównywaniem się do innych?) wywołują presję na nieustanny wyścig. 

W tej sytuacji, to, co może okazać się pomocne, to zastosowanie życiowej pauzy, zwolnienie biegu i lepsze zrozumienie własnych potrzeb.

Czas, w którym zatrzymujesz się na moment, jest przeznaczony dla Ciebie. O czym warto wtedy pamiętać? 

  • Bądź dla siebie wyrozumiały. A to oznacza dawanie sobie pozwolenia na błędy. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Próbowanie nowych rzeczy jest nieodłączną częścią rozwoju, bez której nigdy nie dowiemy się, czy dana rzecz sprawia nam radość.
  • Inspiruj się! Poszukuj wydarzeń, ludzi, mentorów, historii, które pozwalają na odkrywanie nowych pomysłów i motywują do działania.
  • Wyznacz swoje wartości i cele z nimi związane – co jest dla CIEBIE naprawdę ważne? Jakie cele w tym obszarze możesz sobie ustalić?
  • Wsłuchaj się w swoje potrzeby – pomoże w tym mindfulness. 

Podsumowanie

W całym procesie liczy się twój rozwój oraz zadbanie o potrzeby, które poznajesz, odkrywając siebie samego na nowo. Nie traktuj przezwyciężania kryzysu jako kolejnego wyścigu. Nie bój się również prosić o pomoc profesjonalistów – psychoterapeutów, coachów, psychologów. Ich wiedza i umiejętności mają za zadanie wspierać Cię w całym procesie. Potraktuj sytuację, w której znajdujesz się obecnie, jako szansę na rozwój i odkrywanie nowego – być może twoje poczucie niedosytu i chęci na więcej, otworzą przed tobą zupełnie nowe możliwości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *