Zawód copywritera zyskuje na popularności głównie z powodu pandemii. Podczas gdy wiele osób traciło pracę i znalazło się w kropce, copywriterzy w najgorszym razie zostali odesłani do home office. Internet rośnie.

Każdego dnia powstają nowe strony internetowe, które potrzebują treści. Firmy zamawiają scenariusze reklam, slogany, white papery. Nic dziwnego, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w tym fachu i zarabiać przez Internet. Ale ile zarabia copywriter freelancer? Czy warto ślęczeć przed komputerem? Na jakie zarobki może liczyć w Polsce? W tym artykule odpowiem na pytania:

 • Ile zarabia copywriter w Polsce,
 • Od czego zależą jego zarobki,
 • Jak określa się jego stawkę,
 • Ile trzeba zapłacić za jakościowe treści.

Zapraszam.

Ile zarabia copywriter w Polsce?

Zawód copywritera pokrywa bardzo szerokie spektrum zatrudnienia. Mamy tutaj ludzi, którzy piszą hasła reklamowe, scenariusze do reklam, artykuły na bloga, opisy produktów etc. Jedni skupiają się na rodzimym rynku, pisząc w języku polskim, inni pracują online dla ludzi z całego świata. 

Copywriter – zarobki na etacie

Na początek sprawdziłem portal wynagrodzenia.pl. Mediana zarobków copywriterów wygląda tak:

zarobki copywritera wynagrodzenia.pl

4000 zł brutto to nie jest pieniądz, który dostaniesz na początek, ale w zawodzie copywritera jest ważniejsze to, co umiesz, więc jak potrafisz się sprzedać i masz dobrze gadane, to możesz celować w górę widełek ogłoszenia o pracę. 

Zajrzałem też na rocketjobs.pl. Sytuacja wygląda tak:

zarobki copywritera rocketjobs.pl

Mniej więcej pokrywa się to z danymi wynagrodzenia.pl. Ludzie początkujący dostaną 2 500 – 3 000 zł. Ludzie doświadczeni i ze znajomością języków obcych – 6 000 – 10 000 brutto (B2B najpewniej). 

A co słychać na portalu pracuj.pl? 

copywriter zarobki pracuj.pl

Znalazłem jeszcze raport Useme, według którego zarobki copywriterów wyglądają tak:

– ok. 1000 zł – 46%,

– ok. 2000 zł – 21%,

– ok. 3000 zł – 13,3%,

– ok. 4000 zł – 13%,

– ponad 5000 zł – 5,3%,

– ponad 10 000 zł – 1,3%.

W sumie 99,9%. Gdzieś im uciekło 0,1%. 

Ile zarabia copywriter na własnej działalności?

Własna działalność gospodarcza sprawia, że nie ma limitu zarobków – ile wyrobisz, tyle zarobisz.

Przyzwoity copywriter freelancer za pisanie tekstów weźmie, powiedzmy, 30 zł za 1000 zzs. Załóżmy, że pisze 10 000 zzs dziennie i 5 000 w sobotę, a w niedzielę wolne. To nam daje 55 000 zzs tygodniowo i ok. 220 000 miesięcznie. 220 x 30 = 6 600 zł netto. Według kalkulatora wynagrodzeń B2B wychodzi ~4500 na rękę. 

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile Ty zarobisz, jako copywriter na własnej działalności gospodarczej, weź swoją stawkę, przemnóż przez ilość tekstu, którą jesteś w stanie napisać, odejmij ZUS i podatek dochodowy (jeśli płacisz) i gotowe. 

Ile ty zarobisz jako copywriter?

Kluczowe pytanie. To własnie to pytanie przywiodło Cię na mój blog – chcesz wiedzieć, ile Ty konkretnie zarobisz za pisanie. Nie znam Cię, nie widziałem Twojego portfolio, nie mam informacji nt. Twoich umiejętności i doświadczenia, ale spróbuję oszacować Twoje zarobki. 

Zakładam, że nie masz dużego doświadczenia. Doświadczony copywriter nie powinien zadawać takich pytań. Siedzisz w tym biznesie rok, maks dwa, ewentualnie chcesz zacząć zarabiać na pisaniu tekstów i zastanawiasz się, czy warto. Nie chcesz czytać raportów pracuj.pl, useme.com czy wynagrodzenia.pl. One podadzą ci średnią, medianę, dane zebrane z ankiet. Ciebie to nie interesuje. 

Jeśli nie masz dużo doświadczenia, przygotuj się na to, że musisz odrobić pańszczyznę i na początku będziesz klepać teksty za dosłownie kilka złotych za 1000 zzs. Ciężko będzie Ci liczyć na więcej na start.

Jakiś czas temu napisałem artykuł „Jak zostać copywriterem?

Wspomniałem tam o trzech drogach, jakie może obrać początkujący copywriter:

 1. Etat – Tutaj junior lub entry level weźmie nieco ponad minimalną. Umowa o pracę da Ci doświadczenie i stabilizację.
 2. Freelancer – Na początku to będą grosze. Możesz to potraktować bardziej jako sposób na dorobienie. 
 3. Etat + freelancer – Weźmiesz wypłatę i traktujesz freelancerkę jako dodatkowe źródło dochodu

Początkujacy copywriterzy czesto wpadają w pułapkę zachłanności. Widziałem ludzi na Useme, którzy aplikowali na każde zlecenie dotyczące pisania. Nie jest sztuką napisać wszystkie teksty na świecie. Im więcej zleceń, tym mniej czasu, by je należycie wykonać, a ty chcesz konkurować jakością, nie ceną.

Od czego zależą zarobki copywritera?

Wysokość zarobków copywritera trochę jak zarobki agenta ubezpieczeniowego zależy od wielu czynników. Generalnie składa się na to ilość pracy i jakość pracy. Za tę samą ilość pracy możesz wziąć dwa razy więcej kasy.

Zarobki copywritera na etacie

Junior copywriter zarobi coś w okolicach minimalnej, może trochę więcej. Mid – 1,5 – 2 minimalne. Senior copywriter bez piątki na rękę nie ruszy się do roboty i będzie miał rację, aczkolwiek większość osób na poziomie seniora będzie mieć własną firmę zamiast etatu.

Mój dobry znajomy zwykł mawiać: „Jeśli tkwisz gdzieś dwa lata i się nie rozwijasz, zmień otoczenie”. Pracownik z czasem nabiera doświadczenia i sam z siebie pracodawca powinien mu zaproponować podwyżkę. Niemniej jednak na swoim jesteś w stanie wyciągnąć więcej, bo nie ma limitu zarobków. Ile przerobisz, tyle zarobisz. Oprócz tego znaczenie mają takie czynniki jak:

 • wielkość firmy – większa z reguły zapłaci więcej,
 • staż pracy – wiadomo,
 • wyniki w pracy – premie liczą się do zarobków,
 • umowa o pracę czy umowa zlecenie – pierwsza ma lepsze benefity, druga nieco wyższe zarobki.

Ilość treści i liczba zleceń

Praca copywritera to nie stanie na taśmie w fabryce, jak słusznie powiedział gość z geekwork.pl. Ile roboty jesteś w stanie przerobić

Żeby Ci dać perspektywę, powiem tak:

 1. Mój rekord to 7800 zzs w godzinę, gdy nie potrzebowałem żadnego researchu. 
 2. Jeśli chodzi o słowa, 300-400 słów porządnej treści na godzinę nie stanowi dla mnie problemu. 
 3. W pracy twórczej potrafię posiedzieć ok. 10 godzin z przerwami na gimnastykę, memy, WC, jeść itd. Po 10 godzinach z reguły mam dość.
 4. Realistycznie jestem w stanie napisać ok. 2000 – 2500 znaków w godzinę ze średnim researchem. 
 5. Czasem mam godziny lub dni, gdzie nie jestem w stanie napisać nic sensownego. 
 6. Piszę 15-20 tysięcy słów lub 100-150 tysięcy zzs miesięcznie, aczkolwiek bywa to momentami męczące. 

Załóżmy, że jestem średnio rozgarniętym copywriterem i pracuję tylko 40h tygodniowo.

40h x 2500 zzs x 4 tygodnie x 30 zł za 1000 zzs = 12 000 netto

Załóżmy, że to działalność gospodarcza. Poniższy obrazek pokazuje, na jaki zarobek mógłbym liczyć w obecnym i w nowym ładzie. Na podstawie tego wzoru możesz obliczyć swoje potencjalne zarobki. 

ładne podatki ile zarabia copywriter

Jak zrobić więcej roboty jako copywriter – sprawdzone patenty:

 • Nie pij na tygodniu – Nic tak nie zabija we mnie weny jak tęgi kac. 
 • Zadbaj o jakość snu – Jak się nie wyśpię, mam cały dzień do dupy. 
 • Ogarnij drugi monitor – Sporo pracy copywritera to research. Dużo szybciej się pisze, gdy na jednym ekranie masz informacje, a na drugim artykuł. 
 • Zastosuj technikę Pomodoro – Sprawdziłem, działa, dzięki temu przerobisz więcej, mniej się rozpraszasz i nie zdychasz na koniec dnia. Przerwy w Pomodoro co 25 minut dają okazję, by pójść do WC, po wodę, jedzenie lub zrobić krótką gimnastykę.
 • Dbaj o work-life balance – Jeżeli będziesz zasuwać 10 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, zarobisz fajny pieniądz, ale znienawidzisz swoje życie. 
 • Usuń dystraktory – Masz długi artykuł na ciężki temat, a co chwilę ktoś pisze SMS? Wywal telefon. Nazwalało maili? Odłóż to. Ktoś się dobija na WhatsAppie? Wyłącz go. Daj znać domownikom, że jesteś w pracy, nakarm zwierzęta, połóż dzieci spać. 
 • Nie słuchaj muzyki – Po pewnym czasie pracy jako copywriter złapałem się na tym, że słowa piosenki potrafią mnie rozproszyć, oderwać od zadania, więc przerzuciłem się na biały szum. 
 • Trzymaj się za mordę – Nikt tego za Ciebie nie zrobi. 

Co się dzieje w przypadku, gdy masz więcej roboty, niż możesz przerobić? Wtedy szukasz podwykonawców. Jeśli umiesz w usługi copywritingu i masz pracy zatrzęsienie, możesz krzyczeć sobie wyższą stawkę za umowy. Najczęściej ta stawka wystarczy, by zlecić tekst komuś innemu i żeby Ci jeszcze zostało. Najlepsi zarabiają najwięcej właśnie w ten sposób. 

Jakość treści

Wiem z doświadczenia, że każdy klient musi kupić gówniane treści przynajmniej raz. Dopiero wtedy zaczyna szukać jakości. Ale to właśnie jakość pozwoli Ci podnieść stawkę za 1000 zzs, słowo lub projekt. Jak rozpoznać jakość? Jeśli Twoje teksty ściągają ruch, zbierają leady i dają konwersje oraz wysoką sprzedaż, to masz potwierdzenie ich jakości. To, że komuś tekst się podoba, jeszcze nie świadczy o jakości.

Innym sposobem dowiedzenia swojej jakości jest używanie SurferaSEO. Im lepiej nim władasz, tym więcej możesz zażądać. Jest darmowy kurs SurferSEO Masterclass.

W tym momencie ten artykuł ma taki wynik:

surferseo wynik 92/100

Ale wiem, że mogę go podciągnąć do takiego wyniku:

surferseo 100/100

Czy Content Score z Surfera jest wyznacznikiem jakości treści? W żadnym wypadku. Ta metryka ocenia ogólną strukturę i nasycenie słowami kluczowymi na tle konkurencji na dany keyword. Trzeba jednak przyznać, że 100/100 robi wrażenie i zrobi wrażenie na kliencie. 

Pamiętaj jednak, że na końcu zawsze jest użytkownik i treść musi być dla niego użyteczna. Ja wiem, że będzie to czytał nie tylko robot Google, ale i człowiek i w ocenie tak Google, jak i potencjalnego klienta, to opinia użytkownika ma znaczenie. Dokładam zatem wszelkich starań, by ten artykuł był dla ciebie pomocny. 

Doświadczenie, umiejętności i portfolio

Cennik copywritera, który jest dopiero na początku swojej kariery, będzie się diametralnie różnił od kogoś, kto siedzi w branży od lat.

Ten blog to moje portfolio. Piszę luźnym tonem, wpycham mnóstwo memów, pewnie wyglądam na niepoważnego człowieka, ale taka jest prawda. 

joker i mam dosyć udawania że jest inaczej

Niemniej jednak siedzę w tym już jakiś czas i mniej więcej kumam, co, gdzie i jak powinno być napisane w określonym celu. Mam kilka artykułów tu i tam, paru stałych klientów, dobrą, stałą pracę i więcej roboty, niż mogę przerobić. 

Mam wyniki. Artykuły na moim blogu klikają się. Obsługiwałem klientów z Polski i ze świata. Odbyłem dziesiątki szkoleń, przeczytałem setki artykułów, mam też własne doświadczenia. Bardzo dobrze znam Surfera, który zdaje się być trendem. Dodatkowo wiele osób poleca moje usługi. 

Na samym początku kariery stwierdziłem, że jeśli chcę być dobrym copywriterem, muszę się uczyć SEO, żeby zrozumieć, jak działa i czego chce wyszukiwarka. Znajomość SEO oznaczać będzie z reguły wyższe zarobki. 

Uzupełniam portfolio co jakiś czas o nowe pozycje. Na samym początku walczyłem o zlecenia przy stawce ok. 6,50 zł za 1000 zzs, żeby tylko mieć jakieś realizacje. Dzisiaj robota sama do mnie przychodzi i biorę dużo więcej. 

Język tekstów

Polskie firmy, których nie zarżnie polityka fiskalna rządu, wchodzą czasem na rynek zagraniczny. Potrzebują więc treści w obcym języku. Niektóre decydują się na tłumaczenia i w jakiś sposób to działa, ale te, które inwestują w SEO, wolą pisać treść od podstaw. Jeśli pochodzisz z Polski, a masz pisać po francusku, włosku lub hiszpańsku, zarobisz więcej, niż pisząc po polsku. Znajomość języków obcych bywa pożądana, a nawet wymagana, w wielu firmach tworzących treści po polsku.

Specjalizacja i znajomość tematu

Gdybym dzisiaj miał siąść i napisać artykuł o zakładaniu spółki Ltd. w Wielkiej Brytanii w kontekście Brexitu i wpływie nowych regulacji na rozliczenia podatku VAT w wymianie handlowej UE, spędziłbym nad tym kilka dni. Autentycznie miałem taki artykuł do napisania – mordęga. 

Gdybym jednak miał napisać artykuł o tym, jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela dotyczącej wyceny szkody z OC, stworzyłbym go w jeden dzień. Moja specjalizacja, wiedza i doświadczenie gwarantuje jakość i brak błędów merytorycznych, dzięki czemu mógłbym sobie zaśpiewać więcej, niż student stosunków międzynarodowych. 

copywriter zarobki mem

Przeznaczenie copy lub tekstów

Jaki efekt ma wywołać treść? Czy to ma być zwykły wypełniacz na stronę, aby tylko Google widziało, że coś jest? Specjalistyczny, branżowy artykuł, który ma zebrać ruch organiczny z wyszukiwarki? A może sprzedażowa, marketingowa treść na landing page? 

W zależności od tego, do czego ma służyć treść, i jaki efekt ma wywołać, możesz wołać inną cenę. Warto wiedzieć, że za teksty, które docelowo mają przynosić sprzedaż, możesz krzyczeć więcej. 

Teksty zapleczowe, które jedynie mają wspierać pozycjonowanie są wyceniane niżej, niż teksty wymagające ogromnego researchu, specjalistycznej wiedzy i wysokiej jakości przygotowane przez kogoś z większym doświadczeniem. Precle na textbookers.com można dostać za niecałe 4 zł netto, z czego 1,5 – 2 zł trafia do autora, a i wartość merytoryczna takich tekstów zapleczowych jest stosunkowo niska. Dla porównania ktoś, kto pisze artykuły eksperckie, bez 40 zł za 1000 zzs przy pojedynczych zleceniach nie weźmie się do roboty. I słusznie. Teksty kreatywne i naming to w ogóle osobna bajka.

Kraj pochodzenia

Zabawmy się – wejdź na stronę freelancer.com i wybierz dowolne zlecenie na pisanie tekstów dla copywritera. Gwarantuję Ci, że większość ofert wykonania będzie pochodziło z Pakistanu, Bangladeszu, Indii itd.

Podobnie na forach black hat SEO, gdzie ogłaszają się copywriterzy do pisania tekstów w cenie ułamka centa za słowo. 

Wynika to głównie z sytuacji w danym kraju. Twórca jest skłonny zaakceptować niższą stawkę z uwagi na warunki, w jakich żyje, a zleceniodawcy bez skrupułów to wykorzystują. Dla człowieka z Wenezueli 10$ to miesiąc jedzenia. Dla przeciętnego Polaka – jedna dobra flaszka.

Jak zarabia copywriter?

Wiemy, czym zajmuje się copywriter. Teraz pomówmy o tym, w jaki sposób zarabia, i jak się rozlicza. Ten rozdział pomoże także Tobie wycenić tekst.

Stawka za 1000 zzs – To najpopularniejsza forma rozliczania się za pisanie tekstów w Polsce i właściwie nigdzie indziej. W mojej opinii bardziej uczciwa wobec zleceniodawcy. 

Zleceniodawcy często narzekają, że copywriterzy kantują zarówno na znakach ze spacjami, jak i na słowach. Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić. Pełno wszędzie kombinatorów. Widziałem specjalistów, którzy wstawiali puste spacje albo białe kropki. Z drugiej strony tekst powinien się bronić niezależnie od tego. Najlepiej zawsze sprawdzać dzieło.

Stawka za słowo – O wiele bardziej popularna za granicą. Znajomi z Ameryki Południowej, Azji i Australii rozliczają właśnie za słowo. Ma to sens, ponieważ większość narzędzi zlicza słowa, w szczególności Google. 

Też ma swoje wady. W zależności od narzędzia różnie się to liczy. Posłużę się przykładem. Spójrzcie na te dwa zdania. 

Takie o niby nic nie znaczące zdanie złożone z wielu krótkich słów ma 25 słów i w tym 115 znaków, w sam raz na zysk.

Wysublimowana, skomplikowana, wielokrotnie złożona, niepotrzebnie rozwleczona sentencja ma 117 znaków, słów dwanaście. 

(Pozwoliłem mechanizmowi Google Docs zliczyć słowa i znaki ze spacjami). 

Widzisz zależność? Praktycznie tyle samo znaków ze spacjami, przy rozliczeniu za słowa za pierwsze wziąłbym dwa razy więcej kasy. Pomijam kwestie jakości i wartości językowej obu przykładów. 

W języku niemieckim, gdzie słowa są stosunkowo długie, możesz się narobić, a nie zarobić. Z kolei w języku wietnamskim, gdzie większość słów ma 2-6 zzs, przeciwnie – wynagrodzenie za tę samą liczbę znaków będzie wyższe. 

Dla perspektywy – gdy piszę po polsku, stukam średnio 6,5-7 znaków na słowo. 

Stawka za stronę – Z tym spotkałem się jedynie na rynku pisania prac dyplomowych. Licencjat i magisterka powinny mieć określoną liczbę stron. Nikt się nie bawi w liczenie znaków czy słów. 

Stawka godzinowa – W pracy copywritera stawkę godzinową stosuje się dość rzadko z kilku powodów:

 1. Nie wiesz, ile ci zejdzie z tekstem – Są tematy, gdzie nie potrzebujesz researchu i jego napisanie zajmie Ci dwie godziny. Są takie, że posiedzisz tydzień. Są case study (jak np. moje o płatnych ankietach), gdzie samo zebranie danych zajęło mi 90 dni. 
 2. Zleceniodawca przeważnie nie chce płacić za czas – To jest odwieczna prawda, że jak pracujesz na godziny, to kombinujesz, żeby wykonanie danego zlecenia zajęło Ci jak najwięcej czasu. Nie wszyscy tak robią, ale robi tak dość dużo osób, by zleceniodawcy nie chcieli płacić za godzinę. 
 3. Copywriter przeważnie nie chce mieć płacone za czas – Nie oszukujmy się, praca za stawkę godzinową stoi w sprzeczności z zarabianiem dużych pieniędzy za szybkie wykonywanie zadań. Tym bardziej, że większość klientów będzie chciała copy jak najszybciej – raz, że terminy, a dwa, że wówczas zapłacą mniej. Jaki masz w tym interes? 

Stawka za projekt – W przypadku haseł reklamowych, sloganów, nazw marek itd. stawka za projekt jak najbardziej ma sens. Szybka umowa o dzieło i siema. Jeśli chodzi o projekty, gdzie treści jest dużo, np. portal, sklep czy blog firmowy – trochę mniej. Przede wszystkim trudno oszacować potrzebną ilość treści. Poza tym umowa na cały projekt przypomina pracę na etacie, a to nie wszystkim odpowiada po obu stronach umowy.

Ciekawostka: kwoty za arkusz/stronę maszynopisu znormalizowanego

Pojęcia “arkusz” oraz “strona maszynopisu znormalizowanego” używa się w drukarstwie, korekcie i wydawnictwach, w copywritingu raczej nie. Arkusz wydawniczy ma sens w wydawnictwach, gdzie nie drukuje się artykułów po 4 tysiące znaków ze spacjami, a obraca się powieściami i publikacjami po kilkaset tysięcy znaków. Obejmuje (wg danych z Wikipedii):

 • 40 000 znaków typograficznych prozy (ze spacjami), lub
 • 700 linijek poezji, lub
 • 800 wierszy obliczeniowych (po 50 znaków), lub
 • 30 dm² powierzchni ilustracji.

Jaka jest prawda o zarobkach na stanowisku copywritera?

Coś, o czym się szeroko nie mówi, to to, że większość copywriterów nie chwali się, ile zarabia

Bardzo często copywriter musi podpisać NDA – Non-Disclosure Agreement. To sprawia, że są zlecenia na pisanie tekstów, niekiedy naprawdę dobrze płatne, którymi nie może się pochwalić. Mam ziomka, który pracował dla 4 z 5 jednorożców w swoim regionie, ale nie ma tego w portfolio.

copywriter nda mem

Ile zapłacić copywriterowi?

A teraz z drugiej strony – rozdział dla pracodawców i zleceniodawców. Jeżeli szukasz osoby do produkcji tekstów dla Twojego biznesu musisz sobie zadać kilka pytań. 

Jakiej treści potrzebujesz?

Z wyborem copywritera jest trochę jak z wyborem samochodu. Jeśli potrzebujesz mocnego wozu do przewożenia rodziny lub materiałów budowlanych, nie kupujesz Toyoty Yaris. Jak trzeba Ci małego bzika do pomykania po mieście, który mało pali i wszędzie można zaparkować, nie kupujesz BMW X6. 

Copywriter to dość szerokie i ogólne pojęcie. Copywriter może tworzyć:

 • Artykuły na bloga, artykuły sponsorowane, guest posty,
 • Treści na landing page i squeeze page,
 • Mailing,
 • White Papery,
 • Broszury, ulotki,
 • Hasła reklamowe,
 • Scenariusze do reklam,
 • Nazwy marek.

Jeden copywriter może umieć stworzyć wszystkie wymienione formaty. Inny będzie umiał tylko opisy kategorii albo opisy produktów. Jeden sam zrobi keyword research i content plan, inny nie. Im więcej copywriter umie, tym więcej będzie chciał, ale też więcej zrobi sam. Z drugiej strony trzeba też liczyć się z powiedzeniem: „Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” i możliwe, że będzie Ci potrzebny specjalista ds. copywritingu.

Jaki masz budżet?

Z budżetem na treść jest trochę jak z budową domu – wiesz, że za 50 000 nie postawisz pałacu. Za 50 000 zł ciężko Ci będzie dostać porządną działkę budowlaną. 

Jeżeli chcesz mieć byle jaką treść jakiejkolwiek jakości, owszem, dostaniesz poniżej 10 zł za 1000 znaków. Jednak jeśli chcesz mieć treść, która będzie reprezentowała jakiś poziom, to poniżej 20 zł za 1000 zzs nie dostaniesz. Często nawet powyżej tej stawki dostaniesz badziewie zrobione na odwal się. 

Wielu zleceniodawców chce dużo za mało. Wysoka jakość i top pozycje w Google za mniej niż 10 zł za 1000 znaków. To tak nie działa. To tak, jakbyś chciał mieć w składzie Lionela Messiego z najlepszych lat za pensję Artura Jędrzejczyka z Legii. Możesz mu tyle zaproponować, ale prawdopodobnie jego ojciec spuściłby Cię z kija. 

leo messi arka gdynia mem

Źródło: paczaizm.pl

Żałując złotówek na wynagrodzenia za porządną treść stracisz więcej czasu, niż to poszukiwanie będzie warte. A czas w branży SEO jest ważny. 

Jaki jest rozmiar przedsięwzięcia?

Jeżeli mówimy o dużym projekcie, gdzie tworzenie treści wyliczać się będzie w miesiącach czy latach, a nie w dniach, lepiej Ci będzie wziąć copywritera in-house. Copywriter doceni stablilność zatrudnienia, a Tobie wyjdzie nieco efektywniej kosztowo. 

Jeśli zaś mowa o szybkich zleceniach, lepiej wziąć copywritera ad hoc.

Poproś kilku copywriterów o wycenę

Zbierz parę propozycji i porównaj realizacje oraz ceny. W takiej sytuacji łatwo zauważyć, kto reprezentuje sobą wysoką jakość i domaga się uczciwych pieniędzy. I te uczciwe pieniądze należy zapłacić. 

Chcesz wysoką jakość? Nie patrz na cenę. 

Babcia mawiała: “Chytry dwa razy traci”. Wielu moich klientów miało wcześniej do czynienia z niesolidnymi copy. Wybierali wykonawcę według stawki copywritera, a nie jakości i w efekcie dostawali kiepską treść, która nie nadawała się do niczego. Ostatecznie i tak musieli wziąć kogoś, kto chciał więcej kasy, i za tę samą treść płacili dwa razy.

Kiedy już wybierzesz wykonawcę, zapłać tyle, ile żąda, nawet możesz coś dorzucić. Porządny copywriter powinien to docenić i w zamian dostaniesz treści naprawdę wysokiej jakości. Jeśli będziesz się targować i telepać nad każdą złotówką, dostaniesz treści zrobione na odwal się. 

Będę tutaj brutalnie szczery – kiedy zechcesz zbić stawkę, dobry copywriter nawet nie będzie się targować. Zapłacisz tyle, ile chce, albo pójdzie gdzie indziej. Rzecz w tym, że doświadczony, jakościowy copywriter jest jak mechanik – ma roboty pod korek. Ma co robić. Nie Ty, to ktoś inny. A to Ty potrzebujesz copy, nie on. 

Zawsze weryfikuj treść, za którą płacisz. Powiedzenie: „Widziały gały, co brały” w tym przypadku bywa dotkliwie prawdziwe. Moje koleżanki na Słowacji mawiały też: „Doveruj ale preveruj„, co znaczy: „Wierz, ale sprawdzaj”. Jeśli zapłacisz kupę pieniędzy za kiepską treść, to będzie to Twoja wina. Z pieniędzmi nikomu nie można ufać. Jeśli szukasz copywritera, ale nie chcesz zatrudnić mnie, pomogę Ci go znaleźć. Skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy. Wpisz swoje dane, treść wiadomości i kliknij „Wyślij”. Wypełnienie formularza oznacza, że wyrażasz zgodę na kontakt.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zarobki copywritera

Ile zarabia copywriter?

Dobry, doświadczony, rozchwytywany copywriter zarobi lekko ponad 5000 na rękę. Kiepski lub niedoświadczony może zarobić nawet poniżej 500 zł miesięcznie. Topowy copywriter stawki uzależnia od rodzaju i trudności tekstu, dzięki czemu może zarobić dobrze ponad 10 000 zł miesięcznie.

Od czego zależą zarobki copywritera?

To, ile wynosi wynagrodzenie copywritera, zależy od wielu czynników:
– ilość pracy, jaką wykona, 
– stawka,
– doświadczenie i ogólna jakość treści,
– kraj pochodzenia, 
– język, w jakim tworzy, 
– przeznaczenie copy.

Ile zarabia copywriter na godzinę?

Zależy od tego, jak szybko pisze. Mój rekord to 7,8k znaków w godzinę, ale przeciętnie piszę ok. 2-3k znaków. Przemnóż swoją stawkę przez liczbę znaków na godzinę, to wyjdzie Ci stawka godzinowa.

gdzie copywriter zarobi najwięcej?

Najlepsze zarobki są w copywritingu sprzedażowym. Za jeden tekst można wziąć od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Darek Puzyrkiewicz opowiadał na FB, że najwięcej wziął 9500 zł za jeden landing page. Naming, claimy i slogany też dobrze płacą. Jedna nazwa dla marki czy produktu to od 1000 zł z w górę. Potem jest content writing, gdzie na pewnym poziomie weźmiesz kilkaset złotych za jeden artykuł. Na końcu umieściłbym SEO copywriting, który ludzie traktują trochę po macoszemu, ale też wymagania są najniższe.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.